Luty 2019
« Sty
Historia kościoła

terlikówka001

WYPOSAŻENIE WNĘTRZA. Ołtarz główny, późnorenesansowy pochodzi z 1. poł. XVII w., jednokondygnacjowy ze zwieńczeniem, kolumnowy z ażurowymi uchami o motywach chrząstkowych, a w nim obrazy: w polu głównym Trójca Przenajświętsza w typie Tronu Łaski, namalowana na desce ok. 1600 r., w zwieńczeniu Duch Święty pod postacią gołębicy. Dwa ołtarze boczne późnorenesansowe pochodzą z początku XVII w.: pierwszy z rzeźbami śś. Wojciecha i Stanisława bpa, obrazem Ukrzyżowania z klęczącymi postaciami fundatorów oraz Opłakiwaniem Chrystusa w predelli, z 1597 r., malowanym na desce; drugi z obrazami: w polu głównym Koronacja Matki Boskiej z 1597 r., malowany na desce, w predelli Adoracja Dzieciątka, w zwieńczeniu chusta św. Weroniki.

Ambona neoklasycystyczna pochodzi z 1. poł. XIX w. Prospekt organowy pochodzi z początku XX w. Organy wykonane zostały w 1901 r. przez firmę „Riegger”. W prezbiterium znajduje się obraz Matki Boskiej Bolesnej z pocz. XIX w. Na belce tęczowej znajduje się barokowy Krucyfiks z 1. poł. XVII w. U podstawy ołtarza, po jego prawej stronie, umieszczono kamień węgielny z wyrytą datą 1595, informującą o rozpoczęciu prac przy budowie kościoła.

Obecnie w tarnowskim Muzeum Diecezjalnym (link) znajdują się skrzydła późnogotyckiego tryptyku, pochodzące z kościoła Trójcy Przenajświętszej w Tarnowie. Ich autorstwo wiązane jest z Mistrzem tryptyku z Szyku, działającym w 1. poł. XVI w. Na skrzydłach tryptyku przedstawiono sceny z życia Chrystusa: m.in. Wjazd do Jerozolimy, Chrystus przed Kajfaszem, Biczowanie i Zmartwychwstanie. W Muzeum Diecezjalnym jest również pochodzący z kościoła obraz dróżek kalwaryjskich z kaplicami, klasztorem bernardynów i pałacem w Kalwarii Zebrzydowskiej oraz zamkiem w Lanckoronie i herbem Radwan Zebrzydowskich, barokowy z 1706 r.

Na belce tęczowej widnieją dwa napisy w języku łacińskim. Jeden – widoczny od strony ołtarza głównego  – mówi o budowniczym kościółka ks. Łukaszu Godzince – „LaVDIbVs eXtrVXIDIVInIIpse GoDzInka” (Laudibus extruxit Divinis ipse Godzinka – Na chwałę Bożą wzniósł go [kościół] Godzinka.) Pomalowane na czerwono duże litery odpowiadają rzymskim cyfrom. Gdy je zsumujemy otrzymujemy rok. D+D+D+L+X+X+V+V+V+V+I+I+I+I+I+I+I=1597. Litera „G„, która nie jest cyfrą rzymską, zapewne przez pomyłkę została – jako duża litera – potraktowana jak pozostałe duże i pomalowana na czerwono (prawdopodobnie w czasie renowacji napisu).

Drugi napis, widoczny od strony wejścia głównego, mówi o remoncie kościoła (któremu groziło zawalenie z powodu zbutwiałego drewna) dokonanym staraniem ks. Michała Króla – „KróL CVMpLebe pILabentes CorrIgIt aeDes” (Król cum plebe pia labentes corrigit aedes – Król z pobożnym ludem dźwiga upadającą budowlę – M+D+C+C+L+L+L+V+I+I+I=1858).

lewo
Powrót do strony HISTORIA KOŚCIOŁA