Styczeń 2020

Kościół na Terlikówce

SAKRAMENT MAŁŻEŃSTWA

lewo
 Informacje dla osób chcących zawrzeć sakrament małżeństwa w naszym kościele

W kancelarii parafialnej zgłaszamy się najpóźniej trzy miesiące przed planowaną datą ślubu w celu spisania protokołu przedmałżeńskiego, jednak datę i godzinę ceremonii warto zarezerwować wcześniej.

Wymagane dokumenty:
  1. Dokument tożsamości (ważny).
  2. Jeśli żadne z narzeczonych nie należy do naszej parafii, należy dostarczyć pisemną zgodę od ks. proboszcza (narzeczonej lub narzeczonego).
  3. Świadectwo chrztu (ważne 6 miesięcy od daty wystawienia) z adnotacją o bierzmowaniu. Jeżeli nie ma takiej adnotacji na świadectwie chrztu, należy wybrać świadectwo bierzmowania w parafii, która przygotowywała do bierzmowania.
  4. Świadectwo ukończenia katechizacji szkolnej (świadectwo z ostatniej klasy szkoły średniej lub zawodowej z oceną z religii).
  5. Świadectwo ukończenia katechizacji przedmałżeńskiej (patrz: Katechezy przedmałżeńskie diecezjalneKatechezy przedmałżeńskie parafialne).

Narzeczeni są zobowiązani do:

1. Dwóch rozmów w kancelarii parafialnej w celu sporządzenia „Protokołu rozmów kanoniczno-duszpasterskich”.
  2. Uczestnictwa w trzech spotkaniach w Poradni Życia Rodzinnego (patrz: Lista poradni rodzinnych).
  3. Odprawienia dnia skupienia przed sakramentem małżeństwa (patrz: Dni skupienia).
  4. Przystąpienia do sakramentu pokuty i pojednania.
  5. Przedstawienia zaświadczenia o wygłoszeniu zapowiedzi przedślubnych (prośbę o wygłoszenie zapowiedzi narzeczeni otrzymują po pierwszej rozmowie w kancelarii i dostarczają ją do swojej parafii zamieszkania).
  6. Ponieważ małżeństwo kościelne ma pociągać za sobą skutki cywilne (tzw. „małżeństwo konkordatowe”), narzeczeni muszą się zgłosić w Urzędzie Stanu Cywilnego, wybrać zaświadczenie do ślubu konkordatowego i dostarczyć je do parafii, gdzie będą zawierać sakrament małżeństwa (zaświadczenie z USC ważne jest 6 miesięcy od daty wystawienia i musi obejmować datę ślubu). Jeśli osoby chcące zawrzeć sakrament małżeństwa mają już ślub cywilny, przedstawiają w kancelarii zaświadczenie o jego zawarciu wydane przez USC.
  7. W przypadku wdów i wdowców, którzy byli związani sakramentem małżeństwa, przedstawiają świadectwo zgonu współmałżonka.

Osoby mieszkające na stałe lub od dłuższego czasu za granicą, a planujące ślub w naszym kościele, po uzgodnieniu u nas terminu, najlepiej niech zgłoszą się do parafii lub duszpasterstwa polonijnego w miejscu zamieszkania (wykaz), nie później niż na 3 miesiące przed planowanym ślubem, aby na miejscu przeprowadzić rozmowy kanoniczno-duszpasterskie. Dokumentacja z rozmów zostanie przesłana do parafii ślubu.